Potravinová alergie a její původci

Napsal(a) 

Pokud vás trápí nadýmání nebo zažívací problémy, můžete mít tu čest s takzvanou potravinovou alergií. Ačkoliv si většina z nás spojuje alergii s nesnášenlivostí na psí či kočičí srst nebo třeba pyl některé květiny, potravinová alergie patří současně s nimi mezi ty vůbec nejrozšířenější.

Potravinová alergie a alergeny

Jaké potraviny patří nejčastěji mezi alergeny? Do rizikové skupiny patří hlavně citrusové plody, jablka nebo například i jahody a maliny. Ze zeleniny je třeba zmínit i rajčata, hrášek, zelí a papriku. Nepříjemnosti mohou způsobovat i oříšky, a je celkem jedno, zda jde o pistácie, mandle nebo jen klasická dýňová semínka, která jsou jinak velice zdravou pochutinou.

Potravinovou alergii mohou způsobovat i sladké potraviny nebo různá sladidla, ať už jde o hnědý cukr, med nebo javorový sirup, který se z Kanady úspěšně rozšířil i k nám jako zdravá náhražka řepného cukru.

Asi nebude překvapením, že potravinovou alergii mohou způsobit i nejrůznější druhy koření. Ať už jde o bazalku, vanilku či skořici nebo kari, je nutné po projevení příznaků alergie alespoň zkusmo vynechat právě pálivá nebo výrazná koření, která mohou být bohužel spouštěcím alergenem.

Mezi další potraviny, které mohou při konzumaci vyvolat alergickou reakci, se řadí hlavně mléko (které bývá spouštěčem zvláště u dětí do tří let věku), vejce nebo ryby. V případě, že trpíme alergií právě na tyto potraviny, musíme důkladně prohlížet obal už v supermarketu, abychom si náhodou nekoupili něco opravdu nevhodného.

I na potravinovou alergii jsou samozřejmě náchylnější ti z nás, kteří mají podobné problémy takříkajíc v rodině. Pokud některý ze sourozenců nebo dokonce rodiče trpí tímto druhem alergie, pravděpodobnost výskytu se rázem zvýší o několik desítek procent. Těm potravinovým alergiím, které jsou vědeckou obcí důkladně popsány, se lze nicméně vyhnout prostřednictvím takzvané eliminace.

Potravinová alergie

Kontakt

Tel.: 286 923 150

Rychnovská 651
199 00 Praha 9 - Letňany
info@immunoflow.cz