Potravinová alergie - výskyt a prevence

Napsal(a) 

Potravinová alergie, ač se to na první pohled nezdá, patří mezi vůbec nejrozšířenější kategorií alergických onemocnění, ruku v ruce s alergií na pyl nebo zvířecí srst. Ekzémy, potíže s dýcháním, otoky tváří a končetin nebo třeba i problémy gynekologického rázu, to vše může znamenat, že máte čest s tímto druhem alergie.

Potravinová alergie - výskyt, prevence

Potravinová alergie se jako taková objevuje u zhruba dvou procent obyvatel ČR, její projevy jsou prakticky okamžité a silně intenzivní. Tento druh alergie nejčastěji způsobuje mléko, na dalších místech žebříčku jsou vejce a produkty z nich (tedy například i obyčejné piškoty), oříšky (arašídy, pistácie a tak dále a tak dále), med a zejména sója, zapomínat nesmíme ani na citrusové plody. Do jisté míry ale mohou alergii vyvolávat například i obiloviny.

Prevencí proti potravinové alergii je samozřejmě (snad jako v případě prevence snad každé myslitelné lidské choroby) zdravý životní styl. Zkuste to také! Co nejméně stresu aneb snažit se stresové situace v práci i v domácím prostředí vytěsnit, občas si trochu zasportovat a zvednout se od počítače a tak dále. Dobrou volbou je v tomto směru i změna jídelníčku, jenž by měl být vyvážený a rozhodně by se neměl zakládat na takzvaném rychlém občerstvení nebo přemíře kořeněných a těžkých jídel.

Dokud nemáme jasno, která potravina alergii vyvolává, nedržíme žádné zbytečné diety ani se pokud možno nijak nestresujeme a počkáme na vyjádření odborníků. Diety, které nejsou nijak opodstatněné, nám vlastně mohou spíše uškodit.

Potravinová alergie bohužel znamená doživotní dietu, takže pokud jsme již odmala měli rádi ovesnou kaši nebo mléčné výrobky, asi si budeme muset nechat zajít chuť. Existuje ale poměrně dost náhražek, jako je například amarant (bezlepková obilnina, která vyřeší problém s pečivem).

Potravinová alergie

Kontakt

Tel.: 286 923 150

Rychnovská 651
199 00 Praha 9 - Letňany
info@immunoflow.cz